Teknoloji zihnimizi mi okumaya başlıyor!

Teknoloji zihnimizi mi okumaya başlıyor!

Teknoloji zihnimizi mi okumaya başlıyor!

Kullandığımız teknolojik aletler vücudumuz ile ilgili verileri kaydedip, organize edip ve bizim için kullanamaya başlamıştı. Bunlardan en bilinenleri ve hayatımızın içinde olanları parmak izi okuma, retina (göz) taraması ve yüz taraması olarak biliniyor. Devam eden süreçte dünyanın çeşitli noktalarında AR-GE ve inovasyon yürüten irili ufaklı firmalar artık zihnimizi teknoloji yardımı ile okumayı hedeflemekteler.

Zihin okuma sürecinde, ilk aşama sürekli olarak yaptığımız işleri yapay zeka tarafından belirlenerek, bu işlemlerin daha hızlı zaman kaybı yaşamadan yapılması sağlamaktı. İlk aşamayı bir çok firma gerçekleştirdi.

İkinci aşamada ise beyinde bulunan sinir ağlarının oluşturduğu dalgalarının yarattığı manyetik alan ile teknoloji kontrolü sağlamayı hedeflemekteler. Bunu gerçekleştirebilen en bilenen şirket neuralink.

Neuralink, SpaceX ve Tesla gibi şirketlerin sahibi olan Elonmusk’ın bir projesi olarak biliniyor.  İnsan beyninin içine yerleştirilecek olan çiplerle Musk, Alzheimer, demans ve parkinson gibi hastalıkların tedavi edilebileceğini savunuyor. İnsan deneylerinin önümüzdeki aylarda başlaması beklenirken domuz deneylerinden pozitif sonuçlar alındığı belirtiliyor.

2016 yılında Musk tarafından kurulan şirket insanın beyninin içine yerleştirilebilecek kablosuz mikro bilgisayar ara yüzleri ile insan beyni hakkında veri toplamaya çalışıyor. Şirketin ve patronunun asıl iddiası ise insan beynine yerleştirilecek olan çiplerle Alzheimer, demans ve omurga hasarları gibi hastalıkların iyileştirebilecek olması.

Projenin işleyişi hakkında bir sunum yapan Musk hali hazırda iki domuza çip yerleştirdiklerini bir domuza ise yerleştirdikleri çipi sonradan çıkardıklarını söyledi. Sunumda yapılan deneyde hayvanların önceden belli durumlar karşısında oluşan beyin dalgalarının cihaz tarafından kayıt edildiği ve cihaz yerleşik olmadan da aynı hareketlerin benzer beyin dalgalarına yol açtığı saptandı. Neuralink’in çipinin yarı çapı 23 milimetre genişliğinde. Musk cihazın insan sağlığına zarar vermediğini iddia ediyor.

Beyin okuma çalışmaları hız kesmeden devam ederken, bir kesim fütürist ise gelecekte yaşanabilecek olan durumlardan kaynaklı endişeli. Akıllarda yer alan sorulardan bir tanesi şu; Bugün beyin dalgalarını okumaya çalışan firmalar yarın beyin dalgalarını kontrol edebilir mi?

Beyin dalgalarını kontrol edildiğinde neler olabilir? Beyin dalgaları davranış, düşünce ve fikir durumları sonrasında yayınlan sinyallerdir. Kontrol edilmesi takdirde davranışlarımız, fikirlerimiz ve düşüncelerimiz kontrol altına alınabilir.

Cep telefonlarında pay biçecek olursak, daha önceden sadece arama yapabileceğiniz ve SMS atabileceğiniz cihazlar olarak kullanıyorduk. Devam eden süreçte internet bağlantısı olan cihazlara dönüştüler, dönüşüm çerçevesinde firmalar kendi mobil uygulamalarını geliştirdi ve bizimle ilgili bilgileri daha rahat olarak toplamaya başladılar. Toplanan bilgileri analiz ederek davranış biçimlerimizi ortaya döktüler. Son süreç olarak ise davranışlarımıza göre bize öneri veren, bizi yönlendiren bir yapıya büründüler.

Aynı senaryoyu beyin okumaya çalışan teknolojiler için düşünecek olur isek, şuanda sadece okuma yapmayı hedefliyorlar. Devam eden süreçte neler olacağı hala bir merak konusu. Yeni gezinmeler, yeni keşiflere gebe kalıyor.

Write a comment