Sanal paraya sanal vergi geliyor !

Sanal paraya sanal vergi geliyor !

Sanal paraya sanal vergi geliyor !

Sanal Para Nedir ?

Sanal para hayatıma bitcoin ile giren ödemelerin işlenmesine yardımcı olan bir teknolojidir. Bu para birimi herhangi bir banka veya kamu otoritesi tarafından düzenlenmez. Bu nedenle, herhangi bir geleneksel para birimi ile ilgisi yoktur. Geliştiriciler sanal parayı düzenler ve kontrol eder. Geliştirilen her sanal para biriminin kendine özgü bir algoritması vardır. Kullanılan blok zincir teknolojisi bu para birimini oluşturur.

Bitcoin Nedir?


Bitcoin , Ocak 2009’da oluşturulan dijital bir para birimidir. Gizemli bir şekilde Satoshi Nakamoto tarafından bir whitepaperda ortaya konulan fikirleri takip eder. Bu Teknolojiyi yaratan kişi veya kişilerin kimliği hala bir muamma. Bitcoin , geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri vaat ediyor ve devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine, merkezi olmayan bir otorite tarafından işletiliyor

Bitcoin bir tür kripto para birimidir. Fiziksel bitcoin yoktur, yalnızca herkesin şeffaf erişime sahip olduğu halka açık bir defterde tutulan bakiyeler vardır. Tüm bitcoin işlemleri, muazzam miktarda hesaplama gücü ile doğrulanır. Bitcoinler herhangi bir banka veya hükümet tarafından verilmez veya desteklenmez, bireysel bitcoinler bir emtia olarak değerli değildir. Yasal ihale olmamasına rağmen, Bitcoin çok popüler ve toplu olarak altcoin olarak adlandırılan yüzlerce başka kripto para biriminin piyasaya sürülmesini tetikledi. Bitcoin genellikle “BTC” olarak kısaltılır.

Bitcoin Nasıl Çalışır ?

Her Bitcoin temelde bir akıllı telefon veya bilgisayardaki ‘dijital cüzdan’ uygulamasında saklanan bir bilgisayar dosyasıdır.

İnsanlar Bitcoin’leri (veya bir kısmını) dijital cüzdanınıza gönderebilir ve siz de başkalarına Bitcoin gönderebilirsiniz.

Her bir işlem, blok zinciri adı verilen halka açık bir listeye kaydedilir.

Bu, insanların sahip olmadıkları paraları harcamalarını, kopyalarını çıkarmalarını veya işlemleri geri almalarını engellemek için Bitcoin tarihinin izini sürmeyi mümkün kılar.

Bitcoin’i Anlamak

Bitcoin sistemi, tümü bitcoin kodunu çalıştıran ve blok zincirini depolayan bir bilgisayar topluluğudur (“düğümler” veya “madenciler” olarak da adlandırılır) . Mecazi olarak, bir blok zinciri bir bloklar koleksiyonu olarak düşünülebilir. Her blokta bir işlem koleksiyonu bulunur. Blok zincirini çalıştıran tüm bilgisayarlar aynı blok ve işlem listesine sahip olduğundan ve bu yeni blokların yeni bitcoin işlemleriyle doldurulduğunu şeffaf bir şekilde görebildiğinden, kimse sistemi aldatamaz.

Bir bitcoin “düğümü” çalıştırsın ya da çalıştırmasın, herkes bu işlemlerin canlı olarak gerçekleştiğini görebilir. Kötü bir eylemi başarmak için, bir hackerın Bitcoin’i oluşturan bilgi işlem gücünün% 51’ini çalıştırması gerekir. Bitcoin, Ocak 2021 itibariyle yaklaşık 12.000 düğüme sahip ve bu sayı artıyor ve böyle bir saldırıyı pek olası değil. 

Ancak bir saldırının gerçekleşmesi durumunda, bitcoin madencileri – bilgisayarlarıyla bitcoin ağında yer alan insanlar – büyük olasılıkla yeni bir blok zincirine geçerek hackerın saldırıyı gerçekleştirmek için ortaya koyduğu çabayı boşa çıkaracaklardı.

Bitcoin tokenlerinin bakiyeleri, onları oluşturmak için kullanılan matematiksel şifreleme algoritması aracılığıyla birbirine bağlanan uzun sayı ve harf dizileri olan genel ve özel “anahtarlar” kullanılarak tutulur . Genel anahtar (bir banka hesap numarasıyla karşılaştırılabilir), dünyaya yayınlanan ve başkalarının bitcoin gönderebileceği adres olarak hizmet eder.

Özel anahtar (bir ATM PIN’iyle karşılaştırılabilir), korunan bir sırdır ve yalnızca bitcoin aktarımlarını yetkilendirmek için kullanılır. Bitcoin anahtarları, bitcoin alım satımını kolaylaştıran ve kullanıcıların coin sahipliğini takip etmesini sağlayan fiziksel veya dijital bir cihaz olan bitcoin cüzdanı ile karıştırılmamalıdır. “Cüzdan” terimi biraz yanıltıcıdır, çünkü bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, onun asla bir cüzdanda “saklanmadığı”, aksine bir blok zincirinde merkezi olmayan bir şekilde saklandığı anlamına gelir.

Eşler Arası Teknoloji

Bitcoin, anında ödemeleri kolaylaştırmak için eşler arası teknolojiyi kullanan ilk dijital para birimlerinden biridir . Yönetim hesaplama gücüne sahip olan ve bitcoin ağına katılan bağımsız bireyler ve şirketler – bitcoin “madencileri”, blok zincirindeki işlemlerin işlenmesinden sorumludur ve ödüller (yeni bitcoin’in piyasaya sürülmesi) ve ödenen işlem ücretleriyle motive edilirler. bitcoin.

Bu madenciler, bitcoin ağının güvenilirliğini güçlendiren merkezi olmayan otorite olarak düşünülebilir. Yeni bitcoin madencilere sabit, ancak periyodik olarak düşen bir oranda serbest bırakılır. Toplamda çıkarılabilecek yalnızca 21 milyon bitcoin var. 30 Ocak 2021 itibariyle, var olan yaklaşık 18.614.806 bitcoin ve çıkarılacak 2.385.193 bitcoin kaldı. 3

Bu şekilde, bitcoin diğer kripto para birimleri fiat para biriminden farklı şekilde çalışır; merkezi bankacılık sistemlerinde para birimi, mallardaki büyümeye uygun bir oranda serbest bırakılır; bu sistemin amacı fiyat istikrarını korumaktır. Bitcoin gibi merkezi olmayan bir sistem, yayınlanma oranını önceden ve bir algoritmaya göre belirler.

Bitcoin Madenciliği

 Bitcoin madenciliği, bitcoinlerin dolaşıma girdiği süreçtir. Genel olarak madencilik , blok zincirine eklenen yeni bir bloğu keşfetmek için hesaplama açısından zor bulmacaların çözülmesini gerektirir .

Bitcoin madenciliği, ağ üzerindeki işlem kayıtlarını ekler ve doğrular. Blok zincirine blok eklemek için madenciler birkaç bitcoin ile ödüllendirilir; ödül her 210.000 blokta yarıya indirilir. Blok ödülü, 2009’da 50 yeni bitcoin idi. 11 Mayıs 2020’de üçüncü yarılanma gerçekleşti ve her blok keşfi için ödülü 6.25 bitcoin’e düşürdü. 

Bitcoin madenciliği için çeşitli donanımlar kullanılabilir. Bununla birlikte, bazıları diğerlerinden daha yüksek ödül verir. Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler (ASIC) adı verilen bazı bilgisayar çipleri ve Grafik İşleme Birimleri (GPU’lar) gibi daha gelişmiş işlem birimleri daha fazla ödül alabilir. Bu ayrıntılı madencilik işlemcileri “madencilik kuleleri” olarak bilinir.

Bir bitcoin sekiz ondalık basamağa bölünebilir (bir bitcoin’in 100 milyonda biri) ve bu en küçük birim Satoshi olarak adlandırılır.   Gerekirse ve katılan madenciler değişikliği kabul ederse, bitcoin sonunda daha da fazla ondalık basamağa bölünebilir hale getirilebilir.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin’i kimin icat ettiğini ya da en azından kesin olarak kimse bilmiyor. Satoshi Nakamoto, 2008’de orijinal bitcoin teknik incelemesini yayınlayan ve 2009’da piyasaya sürülen orijinal bitcoin yazılımı üzerinde çalışan kişi veya grupla ilişkilendirilen isimdir. O zamandan bu yana, birçok kişi ya öyle olduğunu iddia etti ya da takma ismin arkasındaki gerçek hayattaki insanlar olarak önerildi, ancak Ocak 2021 itibariyle Satoshi’nin arkasındaki gerçek kimlik (veya kimlikler) belirsizliğini koruyor. 

Medyanın dönüşüne Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i basitçe yaratan tek kişilik, donuk bir dahi olduğuna inanmak cazip gelse de, bu tür yenilikler genellikle bir boşlukta gerçekleşmez. Ne kadar orijinal görünürse görünsün, tüm büyük bilimsel keşifler önceden var olan araştırmalar üzerine inşa edildi.

Bitcoin için öncüler var: 1997’de icat edilen Adam Back’in Hashcash’i, ve ardından Wei Dai’nin b-parası, Nick Szabo’nun bit altınları ve Hal Finney’nin Yeniden Kullanılabilir Çalışma Kanıtı. Bitcoin teknik incelemesinin kendisi Hashcash ve b-money’nin yanı sıra çeşitli araştırma alanlarını kapsayan çeşitli diğer çalışmalardan alıntı yapıyor. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yukarıda adı geçen diğer projelerin arkasındaki kişilerin çoğunun da bitcoin yaratmada rol oynadığı düşünülüyor.

Bitcoin’in mucidinin kimliğini gizli tutmaya karar vermesi için birkaç olası motivasyon var. Biri mahremiyet: Bitcoin popülerlik kazandıkça – dünya çapında bir fenomen haline geldikçe – Satoshi Nakamoto muhtemelen medyadan ve hükümetlerden çok fazla ilgi toplayacaktır.

Diğer bir neden, bitcoin’in mevcut bankacılık ve para sistemlerinde büyük bir bozulmaya neden olma potansiyeli

+olabilir. Bitcoin kitlesel olarak benimsenirse, sistem ulusların egemen fiat para birimlerini aşabilir. Mevcut para birimine yönelik bu tehdit, hükümetleri bitcoin’in yaratıcısına karşı yasal işlem başlatmaya motive edebilir.

Diğer sebep ise güvenliktir. Yalnızca 2009’a bakıldığında, 32.489 blok çıkarıldı; Blok başına 50 bitcoin ödül oranında, 2009’daki toplam ödeme 1.624.500 bitcoin idi. Sadece Satoshi’nin ve belki de birkaç kişinin 2009 yılına kadar madencilik yaptığı ve bu bitcoin zulasının çoğunluğuna sahip oldukları sonucuna varılabilir.

Bu kadar bitcoin’e sahip olan biri suçluların hedefi haline gelebilir, özellikle de bitcoinler daha az hisse senedi gibi ve daha çok nakit gibi, harcamaları onaylamak için gereken özel anahtarlar yazdırılabilir ve kelimenin tam anlamıyla bir şilte altında saklanabilir. Bitcoin’in mucidi, gasp kaynaklı transferleri izlenebilir hale getirmek için önlemler alabilecek olsa da, anonim kalmak Satoshi’nin bu gibi ihtimalleri sınırlandırması için iyi bir yoldur.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para açıklaması yaptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para platformlarından kullanıcı bilgilerini talep etmesi yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bugün gündemde ciddi şekilde yer edinen bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto paranın suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı konusunda yoğun olarak kullanıldığı için Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK), bu suçları önlemek ve takip etmek adına platformlardan bilgi talep edilebildiğinin belirtti.

Önemli satır başları şöyle: -Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

-Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit-FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.

-Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

-MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

-MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir.

Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır. “Kripto para birimlerinden gelir elde edenler için geriye dönük bir vergi ihtimali bulunuyor” Hatırlarsınız kısa süre de önce reform paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital / kripto paralar hakkında da şunu söylemişti: “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.” Daha sonra ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmuş ve “Kripto para piyasasının etkin olduğunu, risk barındıran bu alanı başıboş bırakmayacaklarını” açıklamasını yapmıştı. Mustafa Varank bitcoin ve benzerleri için ayrıca “Kripto paralar konusunda negatiftim ama bugün etkin olduklarını görüyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Write a comment