Sosyal medya şirketleri temsilcilik atadı!

Sosyal medya şirketleri temsilcilik atadı!

Sosyal medya şirketleri temsilcilik atadı!

Sosyal medya şirketleri temsilcilik atadı!
Kamuoyunda “sosyal medya yasası” olarak bilinen düzenleme kapsamında, Türkiye’ye temsilci atayacağını bildiren sosyal medya şirketlerinin sayısı artıyor. Türkiye 1 ekim 2020 ‘de yürürlüğe giren İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi kapsamında yapılan düzenleme ile Facebook, Instagram (Facebook), linkendın, vkontakte (VK), youtube (Google), Dailymotion, tiktok, Spotify, Netflix ve Amazon Prime Video gibi dijital teknoloji şirketleri, Türkiye’de temsilcilik açmaya karar veren şirketler arasında yer almıştı.
Sosyal medya temsilcilikleri ne işe yarıyacak?
Sosyal medya yasasının 6. Maddesinde belirtilenlere göre sosyal ağ sağlayıcı temsilcilikleri aracılığıyla; bildirim olması durumunda suç teşkil eden içeriği 24 saat içinde kaldırmak zorunda olacak. Aksi takdirde doğan zararları karşılamakla yükümlü olacak.
Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcının belirlediği temsilci:
Tebligat, bildirim ve taleplerin gereğini yerine getirmek, kişilerin kanun kapsamındaki başvurularını değerlendirmek ve kanuni yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlamakla yükümlüdür.
Yani bu maddelerden anlaşılabileceği üzere, sosyal medya şirketinin temsilcisi kullanıcılardan gelen bildirimleri inceleyecek, suç teşkil eden içerikleri kaldıracaktır.
Sosyal medya temsilciliklerinin yükümlükleri nelerdir?

 1. Unutulma hakkı

Geçmişi aslında çok öncelere dayanan, fakat sosyal medya yasasıyla birlikte tekrar gündeme gelen unutulma hakkı; kişinin internet aramaları sonucunda adıyla ilgili çıkan tüm haberlerin, içeriklerin, fotoğrafların, videoların ve benzeri belgelerin ve tüm verilerin internet veri tabanından tamamen silinmesi olarak açıklanabilir.

 1. Yapılan şikayetlere 48 saat içinde cevap alma hakkı

Yeni sosyal medya düzenlemesiyle sosyal ağ sağlayıcı şirketlerin Türkiye’de bulunduracakları temsilciler sayesinde, suç teşkil eden içeriklerin şikayetini bu temsilcilere direkt olarak iletebileceğiz.

Sosyal medya temsilcileri ise bu yaptığımız şikayetleri, söz konusu olan hesapları ve gönderileri inceleyecek. Eğer şikayet doğruysa ve söz konusu içerikler veya hesaplar suç teşkil ediyorsa bu içerikler silinecek. Tüm bu süreç ise 48 saat içerisinde gerçekleşecek ve bu süreç içerisinde temsilciler, mağdur kişiye bir dönüş yapmak zorunda olacak.

 1. Kullanıcının sosyal ağ temsilcisini tanıma hakkı
  Eğer bahsi geçen temsilci gerçek bir kişi olacaksa Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunacak ve kullanıcılar bu temsilci olan kişinin veya şirketin bilgilerine açık bir şekilde ulaşabilecek. Bu sayede kullanıcılar şeffaf bir şekilde temsilciler ile iletişim kurabilecek. Sosyal medya yasası, sosyal medya şirketlerini etkilediği gibi biz kullanıcıları da büyük ölçüde etkiliyor.

Temsilcilik açmayan sosyal ağ sağlayıcısı kaldı mı?
Reklam yasaklarının başlama sürecinde ise Türkiye’de temsilci atamayan sadece Twitter, Pinterest ve Periscope kalırken, Twitter da kısa süre sonra uygulamaya konulacak bant genişliği daraltma cezası öncesinde temsilci atayan sosyal medya platformları arasına katıldı. Periscope’un da mart ayında dünya genelinde faaliyetlerini durduracağını açıklaması ile Türkiye’de Pinterest dışında temsilci atamayan sosyal medya şirketi kalmamış oldu.

Sosyal medya temsilcileri ne işe yarayacak?

sosyal medya temsilcisi

Sosyal medya şirketlerinin temsilci bulundurma zorunluluğunun, sosyal medya düzenleme yasasında en çok konuşulan maddelerden biri olduğunu belirtmiştik. Peki sosyal ağ sağlayıcının ve temsilcilerini yükümlülükleri neler olacak?

Sosyal medya yasasının 6. maddesinde belirtilenlere göre sosyal ağ sağlayıcı temsilcilikleri aracılığıyla; bildirim olması durumunda suç teşkil eden içeriği 24 saat içinde kaldırmak zorunda olacak. Aksi takdirde doğan zararları karşılamakla yükümlü olacak.

Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcının belirlediği temsilci:

 • Tebligat, bildirim ve taleplerin gereğini yerine getirmek,
 • Kişilerin kanun kapsamındaki başvurularını değerlendirmek ve
 • Kanuni yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlamakla yükümlüdür.

Yani bu maddelerden anlaşılabileceği üzere, sosyal medya şirketinin temsilcisi kullanıcılardan gelen bildirimleri inceleyecek, suç teşkil eden içerikleri kaldıracak ve daha önce belirttiğimiz gibi kullanıcılara şikayetleri hakkında 48 saat içerisinde bir dönüş yapma mecburiyetinde olacak.

Eğer temsilci bu belirtilen yükümlülükleri yerine getirmezse 10 ila 30 milyon TL arası bir para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Sosyal ağ sağlayıcının reklam yayınlaması yasaklanabilecek ve son olarak da sosyal medya platformunun bant genişliği %90’a kadar sınırlanabilecek.

Sosyal medya düzenlemesinin maddeleri:

 • Sosyal medya platformlarına yeni tanım ve şirketlerin temsilci bulundurma zorunluluğu:
  • Yabancı ve yerli sosyal medya platformları “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak.
  • Kullanıcıların IP adreslerinin yanı sıra “port bilgisi” de temin edilebilecek.
  • Her sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye’de bir temsilcisi bulunacak.
  • Temsilci gerçek bir kişi olursa, bu temsilci Türk vatandaşı olmak zorunda olacak.
  • Türkiye’de temsilci bulundurmayan şirketlere uygulanacak yaptırımlar:
 • Türkiye’de temsilci bulundurmayan sağlayıcılara, temsilci bulundurmadıkları süre boyunca para cezası ve bant genişliğini azaltma yaptırımları uygulanacak.
  • Sağlayıcı ilk etapta temsilci bulundurmaz ise 1 ila 10 milyon TL arası idari para cezası.
  • Sağlayıcı 10 gün içerisinde temsilci bulundurmaz ise 30 milyon TL idari para cezası.
  • Sağlayıcı hâlâ temsilci bulundurmuyorsa, 3 ay süre boyunca Türkiye’de reklam çalışmalarını durdurma cezası.
  • Son aşamaya giren sağlayıcılara birinci adımda %50 bant genişliği daraltma cezası.
  • Son aşamanın ikinci adımında %90 bant genişliği daraltma cezası.
  • Bant genişliği cezası alan şirketler, 4 saat içerisinde gerekli yaptırımları uygulamak zorundalar.
 • Kullanıcılar, mahkemeye gitmeye gerek kalmadan direkt olarak temsilciliklere kişilik hakkı ihlali ile ilgili başvuru yapabilecek:
  • Sosyal ağ sağlayıcısı şirket, yapılan başvurulara 48 saat içerisinde dönüş yapmak zorunda olacak.
  • 48 saat içerisinde dönüş yapmayan şirketlere 5 milyon TL para cezası uygulanacak.
  • Cezai yaptırım yerine getirilmezse 10 milyon TL para cezası.
  • Hukuka aykırı olarak mahkeme tarafından bildirilen içerik kaldırılmaz ise ortaya çıkacak olan maddi hasarı, sosyal medya sağlayıcı şirketler üstlenecek.

Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanan 9 maddelik kanun ve bu kanunla birlikte gelen ağır idari para cezaları ve yaptırımları gerçekleştirmesi için şirketlere tanınan kısıtlı süreler, sosyal ağ sağlayıcı şirketleri bir hâyli zora sokacak gibi duruyor.

Sosyal medya yasasını kabul etmeyen Twitter sorunu nasıl çözülecek?

sosyal medya yasası twitter

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya düzenlemesinin yasalaşmasının ardından, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı sosyal medya platformlarıyla ilgili “Ağırlıklı olarak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler. Bir tek Twitter olumlu cevap vermedi, orada bir sıkıntı görülüyor.” ifadelerinde bulunmuştu.

Bu nedenle 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek sosyal medya yasası doğrultusunda eğer bu süreçte sorun çözülmezse ve Twitter Türkiye’de bir temsilci bulundurmayı kabul etmezse, Twitter’ın Türkiye’de bant genişliği %90’a sınırlanarak yasaklanması söz konusu.

Bu gelişme hakkında açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Muhataplık için sonuna kadar müzakereleri sürdüreceğiz. Her iki tarafın kazan kazan yaklaşımı ile meseleyi çözeceğine inanıyorum.” açıklamalarında bulundu. Bu sebeple Twitter mevzusunun kestirip atılmayacağını ve 1 Ekim tarihine kadar bu doğrultuda çalışmaların devam edeceğini öğrenmiş oluyoruz.

Bant genişliği nedir? ve Bant genişliği kısıtlaması ne anlama geliyor?

bant genişliği kısıtlaması

Sosyal medya yasasında en çok konuşulan yaptırımlardan biri de bant genişliği kısıtlaması olarak karşımıza çıkıyor. Peki bant genişliği nedir? Bant genişliği; bir bilgisayar ağı veya internet bağlantısı üzerinden belirli bir sürede maksimum veri miktarını bir noktadan diğerine iletme kapasitesidir.

Bu doğrultuda bir veri bağlantısı ne kadar fazla bant genişliğine sahipse, o oranda veri gönderebilir ve alabilir. Örnek verecek olursak, bir su borusu ne kadar genişse o kadar fazla miktarda suyu bir yere iletebilir, bant genişliği de aynı sistemde çalışmaktadır. Peki sosyal medya yasasında belirtildiği gibi bant genişliği kısıtlanırsa ne olur?

Twitter konusunda da şu an gündeme gelen bant genişliğini azaltma olayı aslında sosyal medya platformunu veya herhangi bir internet sitesini engellemenin bir başka yolu. Bant genişliğinin %90’a kadar sınırlandırılması demek; örnek olarak Twitter’ın sunucularından alacağımız verinin %90 kadar azaltılması demek oluyor. Bunun sonucunda ise Twitter sunucularından Türkiye’ye sadece %10’luk bir veri akışı sağlanacak ve bu platforma erişimimiz neredeyse imkânsız hâle gelecek.

Write a comment