Günümüz tüketicileri zeki, bilgili ve zamana susamış ve ihtiyaçlarının anında karşılanmasını istiyorlar.

Günümüz tüketicileri zeki, bilgili ve zamana susamış ve ihtiyaçlarının anında karşılanmasını istiyorlar.

Günümüz tüketicileri zeki, bilgili ve zamana susamış ve ihtiyaçlarının anında karşılanmasını istiyorlar.

İster masa başında, ister otobüste veya banka hattında olsun, insanlar çeşitli nedenlerle internete erişmeyi severler; alışveriş yapmak, uçuş rezervasyonu yapmak, arkadaşlarla check-in yapmak veya sadece bilgi aramak. Bu çeşitli çevrimiçi işlevlerin hepsinin ortak bir yönü vardır: & nbsp; bir bireyin çevrimiçi deneyiminin kalitesi çok büyük bir etki yaratır.

Bu deneyimin kritik bir parçası, tüketicinin ürün ve hizmetleri bulması, bunlara erişmesi, gözden geçirmesi veya satın alması kolaylığıdır. Bu ilgiyi çekmek ve gelire dönüştürmek isteyen işletmeler için, kullanıcı deneyimi (UX) başarıları ve çoğu durumda hayatta kalmaları için çok önemlidir.

Modern dijital pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ve yürütülmesi söz konusu olduğunda, UX genellikle göz ardı edilir. & nbsp; Aslında, yalnızca & nbsp; markaların% 55’i & nbsp; şu anda kullanıcı deneyimi testi sürecindedir – bu, kullanıcı deneyimi mobil için optimize edilmişse bir web sitesine geri döneceğini düşündüğünüzde inanılmaz.

İdeal çevrimiçi müşteri yolculuğu, kesintisiz gezinmeyi birleştiren kullanıcı dostu bir web sitesidir; temiz bir satın alma yolculuğu; dinamik ve sindirilebilir içerik; birinci sınıf müşteri desteği ve mobil cihaz uyumluluğu. Bir işletme, bu unsurları birleştirerek, bir markayı diğerlerinden farklı kılacak dijital bir ortam yaratabilir. Öyleyse, müşterilerle etkileşim söz konusu olduğunda neden kuruluşlar UX’i bu kadar sık ​​ihmal ediyor

Mobil Dünyada Kullanıcı Deneyimi

Akıllı telefon kullanımındaki artış, insanların çevrimiçi görüntüleme, satın alma ve bağlanma şeklini değiştirdi. Masaüstü, artan sayıda dijital kullanıcı için daha az tercih edilen temas noktası haline geliyor.

Mobil, günümüz tüketicisinin zihnine o kadar yerleşmiştir ki, mobil kullanıcılar bir web sitesini telefonlarına göre doğru şekilde optimize edilmemişse terk etme olasılıkları çok daha yüksektir – ve bir iş yürütüyorsanız, bu, dönüşümlerde büyük bir kayıp anlamına gelebilir. hatta markanızın itibarına zarar verebilir.

Bununla birlikte, endişe verici olan, kullanıcıların% 52’sinin kötü bir mobil deneyimin onları bir şirketle etkileşime girme olasılığını düşürdüğünü söylemesidir – ve artık mobil cihazlarda gerçekleştirilen UX, göz ardı edilmemesi gereken bir gerçektir.

Mobil, günümüz dünyasında baskın bir güç olmasına rağmen, masaüstünün artık alakalı olmadığı anlamına gelmez. E-ticaret işlemlerinin çoğu hala bilgisayarda gerçekleşir ve bu nedenle dengeli bir çoklu platform stratejisi, başarılı bir alıcı yolculuğu için gereklidir. Buna rağmen, birçok pazarlamacı ve marka hala masaüstünü ana odak alanları olarak görüyor ve bu, günümüzün tüketici davranışıyla uyumlu değil.

İçerik, Kullanıcı Deneyimi İçin Önemlidir

Hedef kitlenize bir mesaj iletmenin en iyi yollarından biri, doğrudan değer sunarken ilgi çekici içerik yayınlamaktır. Aslında, Quick Sprout’a göre, insanların% 82’si şirket bloglarındaki alakalı içerikleri okumaktan hoşlanıyor.

Arama motorları için optimize edilmiş iyi hazırlanmış dijital kopya, iyi bir kullanıcı deneyiminin temel bileşenidir. Bu yalnızca web sayfanızın Google’da alakalı arama terimleri için iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda SEO kopyası da tüketiciye anında bir soru veya sorgu için bilgilendirici bir cevap verir. Bu yaklaşım, sonuçta web sitesinin terk edilmesinden ziyade dönüşümlerle sonuçlanacaktır.

Çevrimiçi işletmelerin aramaya göre optimize edilmiş, ilgi çekici ve tüketici odaklı içerik sağlaması aşikar görünse de, genellikle göz ardı edilir ve aynı hatayı yapmayın.

UX, İçerik Pazarlamasının Beş Kademesine Uyuyor

İnanılmaz sonuçlar veren başarılı bir içerik stratejisi her zaman en iyi şekilde sıfırdan planlanır. Başarılı bir içerik pazarlama modelinin beş seviyesi vardır:

  1. Bu önemlidir, çünkü siteniz arama motorları için optimize edilmemişse, hedef müşterileriniz sizi asla ilk etapta bulamaz.
  2. Kullanıcı deneyimi: UX’in karışıma uyduğu yer burasıdır. Şimdiye kadar, büyük olasılıkla öneminin farkındasınız, ama hadi onu bir perspektife koyalım. Adobe’nin 2015 yılında yaptığı önemli bir araştırmaya göre, içeriği tüketmeleri için 15 dakika verildiğinde, insanların üçte ikisi sade bir şey yerine güzel tasarlanmış bir şeyi okumayı tercih ediyor. Ve bu, genel kullanıcı deneyimi bulmacasının yalnızca bir parçası
  3. İçerik stratejisi: Siteniz SEO optimize edildiğinde ve UX’iniz en üstte olduğu için ticari yönünüzün planı, içeriğinizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde oluşturmak için ziyaretçi sayıları ve hemen çıkma oranı gibi ölçümleri kullanabilirsiniz ve arzu ettiğiniz sonuçları elde etmeye başlayın.
  4. İçerik oluşturma: Bir strateji uygulandığında, eğlenceli kısma, yani içerik oluşturmaya başlama zamanı. Bu nedenle, mevcut içeriği yenileyin, yeni blog makaleleri oluşturun ve her parçanın dijital kullanım için biçimlendirildiğinden emin olun.
  5. İçerik dağıtımı: En iyi dinamik içeriği oluşturduğunuzda, fark edilmeye başlama zamanı. Çeşitli sosyal kanallarınızı ve sahip olabileceğiniz diğer parlak bağlantılarınızı kullanarak doğru kişilerle paylaşın.

Kullanıcı deneyimi, sağlam bir içerik stratejisinin ikinci adımı olduğundan, doğru yapılması gerekir. Aksi takdirde, stratejinin tamamı henüz kalkmadan devrilir.

Apple’ın Kullanıcı Deneyimi Yenilemesi

Akıllı telefon ve mobil cihaz pazarının ne kadar kalabalık hale geldiğini not ederek, “Apple, kullanıcı deneyimini iyileştirme sözü verdi. 2016’daki büyüme düşüşünün ardından tüm platformlarında sorunsuz bir deneyim oluşturma ve işlerini büyütme çabasıyla. , yazılım juggernaut iplikleri bağlamaya ve platformlarını birbirine daha da yaklaştırmaya başladı.

Apple yalnızca zaten başarılı olan taşınabilir masaüstünü – şimdi her yerde bulunan iCloud’u – geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda dijital asistanı Siri’yi üçüncü taraf geliştiricilere açtı.

Write a comment