Web sitenizi mobil uygulamaya nasıl çevirebilirsiniz?

Web sitenizi mobil uygulamaya nasıl çevirebilirsiniz?

Web sitenizi mobil uygulamaya nasıl çevirebilirsiniz?

İnternet çağının hız kazanmasıyla sayıları artan web siteleri, şirketler ve markalar için zamanla bir zorunluluk haline geldi. Bugün artık, bir internet sitesi bulunmayan şirket sayısı yok denecek kadar az.

Zamanla, teknolojinin daha fazla gelişimesi ile birlikte taşınabilir cihazların yaygınlaşması da akıllı telefonların günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmasının önünü açtı. Ardından mobil uygulama dünyası da hızlı bir gelişim sürecine girdi. Bugün artık pek çok şirket, web sitesinin yanı sıra kullanıcılarına ulaşabildiği bir mobil uygulamaya da sahip. Ayrıca birçok firma da mevcut web sitesini bir mobil uygulamaya dönüştürerek kullanıcılarına mobil cihazları ile erişim olanağı sağlıyor. Peki, bir web sitesini mobil uygulamaya dönüştürürken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Neden mobil uygulama?

Web sitesi, e-posta, SMS, mobil uygulama şirketlerin müşterileri ile etkileşim kurmak için sıklıkla başvurdukları kanallar, ancak kullanıcılar bunları birer kanal olarak değil, firmayla olan ilişkisindeki deneyimler olarak görüyorlar. İyi bir mobil uygulama, kullanıcı deneyimi açısından bir web sitesinden çok daha iyi sonuçlar verebiliyor.

Kusursuz bir kullanıcı deneyimi nasıl sağlanır?

Mobil uygulamalar, internet sayfalarından farklı bir görünüm ve his barındırıyor, dolayısıyla bir mobil uygulamanın kullanıcılara sağladığı deneyim, diğer online kanallardan çok farklı olabiliyor. Uygulamayı oluştururken basitlik ve sadeliği ön planda tutmak, iyi bir ilk izlenim oluşturmak, marka değerlerini vurgulamak, uygulama genelinde tutarlı ve güzel bir görsel dil kullanmak, başarılı bir kullanıcı deneyimi oluştururken işinize yarayabilir.

Uygulama içi gezinmeyi kolaylaştırın

Mobil cihazlardan bağımsız kullanılmayan mobil uygulamalar, kullanıcıların cihazdan kaynaklanan olumsuz durumları ortadan kaldırmak veya kullanımını biraz daha kullanışlı hale getirmekte oldukça etkili olabiliyor. Bu nedenle bir web sitesini mobil uygulamaya dönüştürürken, kullanıcıların işlemlerini kolaylıkla tamamlayabileceği, her sayfayı net bir yönlendirme ve basit gezinme ile kullanabileceği bir tasarım oluşturmak doğru bir yaklaşım olabilir. Kullanıcıların mobil uygulama dahilinde işlemlerini gerçekleştirirken herhangi bir zorlukla karşılaşmaları, bu durumu ortadan kaldırabilmek adına zaman harcamalrı onların uygulamayı kullanmaktan vazgeçmelerine bile neden olabilir.

Mobil site mi, mobil uygulama mı?

Cihaz uyumlu (responsive) web tasarımı, web sitenizin kodlandığı ve görüntülendiği cihazın türüne bağlı olarak, kendisini yeniden düzenleyip boyutlandırarak “ihtiyaca karşılık” vermek üzere tasarlandığı bir yaklaşımdır. Cihaz uyumlu tasarım, web sitenizin mobil cihazlarda biraz daha iyi görünmesini ve daha iyi işlevsel olmasını sağlıyor. Öte yandan bir mobil uygulama, Google Play’den (Android) veya App Store’dan (iOS) indirdiğiniz bir yazılım uygulamasıdır. Mobil cihazlardaki performansları görece daha iyi olan mobil uygulamalar, web sitenizden ayrı, ancak sitenizle entegre çalışacak şekilde tasarlanabilir.

Write a comment